The Mission is een film uit 1986 die het verhaal vertelt van enkele jezuïetenmissionarissen onder de Guarani-indianen in de 18e eeuw. Winnaar van de Palme d’Or in Cannes en door het Vaticaan in 1995 beschouwd als een van de beste religieuze films uit de geschiedenis. Vandaag, bijna 35 jaar na de productie, blijft deze film indrukwekkend vanwege het verhaal, de muziek en de krachtige boodschap die het overbrengt.

Tegen de achtergrond van het Verdrag van Madrid uit 1750, waarbij veel Spaanse gebieden in Zuid-Amerika werden overgedragen aan de Portugese kroon, toont The Mission het toegewijde werk van evangelisatie en menselijke promotie door de Spaanse missionarissen.

Tegelijkertijd zien we de impact van politieke belangen en hebzucht van wereldlijke machten, die enkel uit waren op winst en macht, met trieste gevolgen voor de inheemse bevolking en hun evangelisatie. Een absolute klassieker die je niet mag missen!

Hier deel ik graag vijf reflecties die bij mij opkwamen na het herbekijken van deze indrukwekkende film.

Een van de mooiste representaties van vergeving in film

De bekering van Rodrigo Mendoza, na het doden van zijn broer, biedt een diepgaande en ontroerende catechese over boetedoening en de bevrijding die vergeving schenkt.

Terwijl hij zijn zware harnas en wapens meesleept – symbolen van haat en de schade van zijn vroegere leven – zoekt hij verlossing als onderdeel van de missie-expeditie van de jezuïetenpaters. In een bijzonder symbolische scène wordt hij uiteindelijk bevrijd van zijn last, zowel fysiek als spiritueel.

Hij beseft dat vergeving niet iets is dat je zelf kunt verdienen, maar een geschenk is dat je ontvangt van een ander. Zijn bevrijdende, emotionele tranen en de omhelzing met degenen die hij had beschadigd, vormen een van de meest krachtige momenten in de film.

De evangeliserende kracht van muziek

Ennio Morricone, de briljante Italiaanse componist, beschouwde de muziek die hij voor deze film maakte als een van zijn grootste prestaties. Het luisteren naar de soundtrack, vooral “Gabriels Oboe” en het “Ave Maria Guaraní”, is een ervaring van vreugde en vrede.

De muziek benadrukt een centraal thema in de film: muziek als een krachtig instrument van evangelisatie tijdens de missie in Latijns-Amerika.

Het heroïsche leven van missionarissen

De Spaanse missionarissen in de 16e en 17e eeuw schreven enkele van de mooiste hoofdstukken in de geschiedenis van het geloof. Ze verlieten hun geboorteland, vaak voorgoed, en riskeerden hun leven om het Evangelie te verkondigen.

Een gedenkwaardige scène toont pater Gabriel die, in het vooruitzicht van mogelijk martelaarschap, zijn hobo speelt als eerste contact met de inheemse bevolking. Met trillende handen, omringd door pijlen en speren, draagt zijn muziek een boodschap van liefde voor God en de naaste uit.

De schoonheid en zachtheid van zijn spel breken het wantrouwen en openen de deur naar een ontmoeting tussen twee werelden.

Het belang van gebed

De slotscène is bijzonder aangrijpend. Terwijl de Portugese troepen de missie aanvallen, viert pater Gabriel de mis en neemt het Heilig Sacrament in processie mee.

Vanuit menselijk oogpunt lijkt dit absurd. Maar vanuit het geloof krijgt het een diepere betekenis: God overwint het kwaad en de dood. Zijn aanwezigheid in de Eucharistie herinnert ons aan Christus’ offer aan het kruis en toont dat waar wij mislukking zien, God de overwinning brengt.

Net zoals martelaren met hun bloed zaden van nieuw leven en geloof planten, getuigt ook deze scène van hoop en redding.

Een historische blik

Hoewel de film laat zien hoe politieke druk soms invloed had op de kerkelijke hiërarchie, is dit niet representatief voor het hele evangelisatieproces in Latijns-Amerika. Velen, zoals de heilige Toribio de Mogrovejo, werkten onvermoeibaar om het geloof te verspreiden én de levensomstandigheden van de inheemse bevolking te verbeteren.

Toch benadrukt The Mission het prachtige werk van de Kerk in dienst van deze gemeenschappen en de heldhaftige toewijding van missionarissen. Hun dienstbaarheid en geloofsgetuigenis inspireerden generaties en brengen nog steeds het licht van het Evangelie.

Veel meer dan een historische film

The Mission is veel meer dan een historische film; het is een inspirerende reflectie over vergeving, opoffering, evangelisatie en de transformerende kracht van geloof. Het herinnert ons aan de schoonheid van het Evangelie en aan de liefde die missionarissen met gevaar voor eigen leven deelden. Een absolute aanrader!

Door:

Juan Diego Escartín

Ook interessant

Adolescence: wat deze Netflix serie onthult over liefde, vrijheid en gebrokenheid bij jongeren

Wat laat de Netflix-serie Adolescence ons zien over jongeren, seksualiteit, gebrokenheid en ware liefde? Ontdek hoe het katholiek geloof antwoorden biedt.

Aanbevolen kerstfilm: It’s a Wonderful Life (1946)

"It's a Wonderful Life" begint met een intrigerende scène. Het is kerstavond, en de camera toont verschillende plekken in het kleine stadje Bedford Falls—de locatie van de hele film—terwijl stemmen van mannen, vrouwen en kinderen achtereenvolgens te horen zijn. Ze...

Reflecties over emoties en spiritueel leven na het bekijken van “Binnenstebuiten 2”

Degenen onder ons die het geluk hadden om de film “Inside Out” (Binnenstebuiten) in 2015 te zien, waren enthousiast over “Inside Out 2” (Binnenstebuiten 2), die nu in verschillende bioscopen te zien is. Riley's leven, nu in haar adolescentie, belooft nieuwe...

Delen is evangeliseren!